Skuteczna w niewydolności żylnej skleroterapia
Termin skleroterapii łączy się nieodzownie z leczeniem przewlekłej niewydolności żylnej. Jest to rodzaj zabiegu, który inaczej nazywa się ostrzykiwaniem lub obliteracją. Poradnia chorób naczyń zajmuje się diagnozowaniem takich przypadków. Jednocześnie oczywiście na miejscu jest wykonywana skleroterapia.
Do objawów schorzenia, jakim jest przewlekła niewydolność żylna, zaliczymy przede wszystkim: żylaki czy wystąpienie żył siateczkowatych. Jakiekolwiek leczenie można podjąć dopiero po postawieniu diagnozy. W tym celu należy wykonać badania. USG można wykonać w wielu miejscach, ale każde szanujące się centrum medyczne powinno mieć aparat do USG u siebie.
Wskazaniami do wykonania skleroterapii jest pojawienie się żylaków, także tych występujących po zabiegach operacyjnych, żył siateczkowatych, owrzodzenia żylakowego, jak również wystąpienie pajączków czy niewielkich wad naczyniowych.
Przebieg leczenia
Zabieg polega na wprowadzeniu leku do żył zasilających żylaki. Preparat podaje się powoli, by nie doszło do pęknięcia cienkościennego światła żylaka. Iniekcję wykonuje się co określony odcinek żyły. Na koniec zakłada się opaskę elastyczną. Efekt zabiegu zauważalny jest po paru tygodniach. Skleroterapia może być wykonana także za pomocą środka w piance. Podobnie diagnozuje się miejsce iniekcji, jak przy technice roztworu. Preparat w formie płynnej przeprowadza się w postać spienioną. Substancję podaje się do żyły, następnie przemieszcza się ona do góry. Jednocześnie zauważalne jest obkurczanie żyły. Następnie stosuje się kompresjoterapię, która trwa 30 dni, do momentu zwłóknienia żyły.
Klejenie żylaków
Skleroterapia to możliwość realizacji zabiegów nie tylko w przychodni chorób naczyń, ale również klinikach specjalistycznych, jak również w gabinetach prywatnych. Warto wspomnieć też o innej możliwości leczenia przewlekłej niewydolności żylnej, którą jest klejenie żylaków. Klej powoduje zasklepienie żył, a krew przekierowuje się do pobocznych, zdrowych żył.